Dorośli
RODZAJE REJSÓW, REZERWACJA
Jak mogę dokonać rezerwacji?
Rezerwacji najlepiej dokonać poprzez formularz rezerwacyjny, znajdujący się na naszej stronie internetowej. Po wybraniu konkretnego rejsu, należy wybrać odpowiadający termin i wypełnić formularz niezbędnymi danymi. Po otrzymaniu e-maila potwierdzającego rezerwację, w przeciągu jednego dnia roboczego, można spodziewać się maila z umową oraz linkiem do płatności online. Po dokonaniu płatności, rezerwację uznaje się za potwierdzoną.
Rezerwacji można oczywiście dokonać także telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48583454543 lub wysyłając do nas e-mail na adres rezerwacja@blekitnypiotrus.pl.
Zachęcamy także do odwiedzenia naszego biura w Gdańsku przy ulicy Uphagena 8.
To mój pierwszy wyjazd - o czym muszę pamiętać?
O pozytywnym nastawieniu i dużej dawce dobrego humoru :) Mając takie podstawy, każdy rejs na pewno zostanie zaliczony do udanych! Oczywiście należy pamiętać, że jako osoba mająca styczność z żaglami po raz pierwszy - możesz wziąć udział w każdym dostępnym rodzaju rejsu. Brak doświadczenia nie jest żadnym przeciwwskazaniem do udziału np. w rejsie szkoleniowym.
Z jaką szkołą żeglarską płynąć i na co zwrócić uwagę podczas wyboru rejsu?
Chcesz pojechać na wakacje i nie wiesz, na którego organizatora się zdecydować? Musisz pamiętać żeby sprawdzić czy organizator:
- posiada koncesję turystyczną – czyli wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
- znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych
- posiada gwarancję ubezpieczeniową na rzecz Klienta
- gwarantuje ubezpieczenia Uczestników imprez krajowych od NNW oraz Uczestników imprez zagranicznych od NNW i KL
Warto sprawdzić również od kiedy firma działa na rynku żeglarskim – zyskujesz wtedy pewność, że doświadczenie danej firmy jest wystarczalne i może zagwarantować profesjonalizm w organizacji rejsów szkoleniowych, rejsów studenckich oraz rejsów dla dorosłych.
Przy wyborze oferty rejsu danej szkoły żeglarskiej warto zwrócić uwagę na to, czy precyzuje ona zakres świadczeń, standard oraz typ jachtów, na których ma się odbywać impreza.
W kontakcie osobistym, mailowym czy telefonicznym, zwróć uwagę na to, czy osoba rozmawiająca z Tobą jest w stanie udzielić wszelkich informacji na temat danej imprezy, czy ma pojęcie o tym co oferuje swoim Klientom. Im więcej informacji jest przekazywanych Tobie, tym większą masz pewność, że wybierasz właściwą szkołę żeglarstwa.
UCZESTNICY, ZAŁOGA
Czy każdy może być uczestnikiem rejsu lub obozu żeglarskiego organizowanego przez wasze biuro?
Tak, każdy kto ukończył 18 lat. Nasze imprezy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania i nie stwarzają żadnych szczególnych wymogów dotyczących zdrowia i kondycji.
Ile osób znajduje się na jachcie?
Załogi rejsów turystyczno-rekreacyjnych oraz doszkalających liczą maksymalnie 7 osób załogi + sternik. Dla rejsów szkoleniowych dwutygodniowych, jest to maksymalnie 6 osób załogi + instruktor. Na tygodniowych rejsach szkoleniowych - 3 osoby załogi + instruktor.
Czy załogi są koedukacyjne?
Tak, załogi są koedukacyjne. Załogi dobierane są przede wszystkim w taki sposób, by na jednym jachcie znalazły się osoby w zbliżonym wieku.
Czy mogę płynąć sam?
Jak najbardziej. Wielu uczestników zgłasza się do nas w pojedynkę. Osoba towarzysząca nie jest warunkiem wzięcia udziału w rejsie :) Zaręczamy, że podczas naszych rejsów poznasz wielu wspaniałych ludzi.
Czy mogę zgłosić się z grupą znajomych?
Oczywiście. Przy dokonywaniu rezerwacji należy dopisać ile osób liczy grupa oraz podać nazwiska pozostałych uczestników. Dzięki temu będziemy mogli, w miarę możliwości, ulokować was na tym samym jachcie.
W TRAKCIE REJSU
Co się dzieje w przypadku brzydkiej pogody?
Jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające i stwarzają zagrożenie, komandor rejsu podejmuje decyzję o pozostaniu w porcie. Dla Uczestników rejsów szkoleniowych prowadzone są wówczas wykłady, a uczestnicy pozostałych rejsów mają zagospodarowany czas w inny sposób.
Jak tylko warunki ulegają poprawie - kontynuujemy rejs.
Czy będzie możliwość korzystania z toalety i prysznica podczas rejsu?
Jachty wyposażone są w WC ekologiczne (próżniowe) lub chemiczne (na życzenie załogi). Tych drugich staramy się nie używać, chyba że na wyraźną prośbę załogi, która odpowiada za jej stan w trakcie oraz w ostatnim dniu rejsu. Załoga pokrywa wówczas także koszty jej opróżniania. Zawsze staramy się w ciągu dnia zapłynąć do miejsca, w którym można skorzystać z toalety. W portach, do których zapływamy można korzystać z pryszniców i toalet. Cena prysznica to ok. 6-15zł, toalety 1zł. Są porty, gdzie stosuje się tzw. opłatę pobytową, w którą wliczone są prysznice, toalety, umywalki. Opłata taka wynosi ok. 8-15 zł.
Czy wszystkie jachty płyną razem?
Jachty poszczególnych obozów codziennie zawijają i nocują w tych samych portach. Nie tworzymy zwartej floty na jeziorze, jednak pozostajemy w zasięgu lornetki lub telefonu komórkowego, który posiada każdy sternik.
Jaką część dnia spędzamy na wodzie?
Podczas rejsu wędrownego jacht jest naszym „domem”. Spędzamy tam większą część dnia. Wypływamy codziennie po śniadaniu i około godz. 18-19 spływamy do portu. Oczywiście w ciągu dnia zatrzymujemy się żeby coś zjeść, wykąpać się w jeziorze lub zwiedzić ciekawe miejsca. Wieczorem po spłynięciu do portu organizujemy wspólnie z innymi uczestnikami ognisko, śpiewanie szant lub inne zabawy.
Czy zapewniacie dojazd na Mazury z różnych miast Polski?
Niestety, ze względu na to, że pochodzicie z różnych zakątków Polski, nie jesteśmy w stanie zorganizować wspólnego przejazdu. Jednak jeśli ktoś z Was nie ma możliwości samodzielnego dojazdu/powrotu, staramy się skontaktować Was z pozostałymi uczestnikami, w celu organizacji wspólnego transportu.
Czy jestem ubezpieczony?
Oczywiście. Każdy uczestnik naszych rejsów posiada ubezpieczenie NNW do kwoty 10.000 PLN. My, jako organizatorzy, posiadamy ubezpieczenie OC oraz gwarancję ubezpieczeniową na rzecz klientów. Również wszystkie jachty posiadają ubezpieczenie.
Jak się żywimy podczas rejsu?
Jachty na których organizujemy rejsy wyposażone są w tzw. kambuz czyli kuchnię, w której jest kuchenka, zlew, pełen zestaw garnków i naczyń. Podczas każdego rejsu z samodzielnym wyżywieniem posiłki przygotowywane są przez załogę, która we własnym zakresie zakupuje produkty niezbędne do przygotowania wszystkich potraw. Załoga jest także od odpowiedzialna jest za zapewnienie wyżywienia sternikowi.
W jakich miejscach zatrzymujemy się na noclegi?
Nasze jachty przeważnie zatrzymują się w portach, znajdujących się w miejscowościach mazurskich, w których jest dostęp do toalet, pryszniców, a także sklepy i tawerny. Czasem zatrzymujemy się w mniejszych miejscowościach oraz oddalonych od miast zatoczkach, gdzie panuje wspaniała atmosfera do organizacji ognisk.
Czy podczas rejsu jest możliwość naładowania telefonu?
W większości portów można bez problemu podłączyć telefon do ładowania.
Jaka jest trasa i program rejsu?
Trasa i program każdego rejsu są podane w jego szczegółowym opisie. Nie mniej jednak, realizacja trasy uzależniona jest od warunków meteorologicznych - bywa czasem tak, że ze względów bezpieczeństwa rezygnujemy z zatrzymania się w danym miejscu (np. na odsłoniętej plaży) na rzecz portu w zacisznej zatoce, który daje schronienie przed burzą i silnym wiatrem.
Gdzie śpimy podczas rejsu?
Podczas każdego rodzaju rejsu śpicie na jachtach.
JACHTY
Czy ważny jest typ, wyposażenie i rok budowy jachtu na jakim płynę?
Tak. Typ, rok budowy, wyposażenie i stan jachtu mają wielkie znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa żeglowania. Niezależnie od Twojego wieku najważniejsze dla nas jest, abyś spędził wakacje na suchym i wygodnym jachcie. Obecnie do najbardziej komfortowych i sprawdzonych na rejsach szkoleniowych oraz turystycznych jachtów należą jachty Raptor 26/27 oraz Twister 780/800. Na tych właśnie jachtach my również organizujemy nasze rejsy. Nasza flota, w skład której wchodzą jachty nowe lub wybudowane po 2008 roku, są zadbane, wygodne, wyposażone w silniki, środki ratunkowe oraz wszelki osprzęt niezbędny do wygodnego i bezpiecznego pływania. Zanim wybierzesz ofertę, sprawdź jakie jachty oferuje firma, z którą masz popłynąć. Ważne jest czy podany jest ich stan techniczny, wyposażenie w silniki i szczegółowy typ (dla przykładu: podanie przez firmę, że obóz odbywa się na jachtach kabinowych jest bardzo nieprecyzyjne ponieważ jest bardzo wiele typów jachtów kabinowych). Uczestnicy naszych imprez pływają na jachtach Raptor 26/27 lub Twister 780/800. Typ jachtu zależy od wybranego wariantu zaproponowanego w ofercie. Jachtów Raptor czy Twister nie zastępujemy jachtami innego modelu.
Jakie środki bezpieczeństwa znajdują się na jachcie?
Każdy jacht jest wyposażony w koło ratunkowe i kamizelki ratunkowe. Liczba kamizelek jest uzależniona od tego, na ile osób przewidziany jest jacht (na jachcie ośmioosobowym jest zawsze osiem kamizelek - niezaleznie od liczby uczestników).
Jaki jest stan techniczny jachtów?
Nasze jachty to jednostki nowe lub kilkuletnie. Staramy się co roku wzbogacać flotę w nowe jachty. Poza tym przed każdym sezonem łódki są przygotowywane i sprawdzane technicznie, a usterki - naprawiane. Zadbany i sprawny technicznie jacht to nie tylko komfort żeglugi, ale przede wszystkim Wasze bezpieczeństwo.
SZKOLENIA, PATENTY
Czy mogę wziąć udział w kursie motorowodnym?
Tak, chęć udziału w kursie prosimy zgłaszać już przy dokonywaniu rezerwacji rejsu. Oczywiście można zdecydować się na taki kurs również później. Każdorazowo prosimy o poinformowania biura lub, już w trakcie rejsu, sternika o chęci udziału w kursie. Cena kursu motorowodnego dla uczestników naszych rejsów to 350 PLN + opłaty egzaminacyjne.
Jak wygląda egzamin żeglarski?
Egzamin odbywa się zawsze na zakończenie rejsu. Składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna to test, składający się z 75 pytań zamkniętych z jedną poprawną odpowiedzią. Po wynikach tej części rozpoczyna się egzamin praktyczny, podczas którego do załogi na jacht wsiada egzaminator, który wydaje załogantom polecenia wykonania różnorodnych manewrów.
Egzamin teoretyczny trwa 90 minut, a praktyczny około 20 minut na osobę.
Wyniki egzaminu przedstawiane są niedługo po jego zakończeniu.
INNE, WAŻNE INFORMACJE
Czy mam zabrać śpiwór i karimatę?
Tak. Na rejs musisz zabrać śpiwór. Możesz również zabrać „jaśka” dla zwiększenia wygody spania ;-). Karimata na jachcie nie będzie przydatna z uwagi na to, że jachty są wyposażone w materace, ale może się przydać np. podczas nocy przy ognisku.
Czy egzaminy są dodatkowo płatne?
Tak. Zarówno egzamin żeglarski jak i motorowodny jest płatny. Ceny ustalone są odgórnie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i wynoszą:
- egzamin żeglarski/motorowodny 250 PLN + wydanie patentu 50 PLN
- ulgowy egzamin żeglarski/motorowodny 125 PLN + wydanie patentu 25 PLN
Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie?
Jeśli nie zostały do nas wcześniej dostarczone - musisz mieć przy sobie umowę uczestnictwa oraz oryginalnie wypełnioną kartę uczestnictwa.
Jeśli planujesz udział w egzaminie żeglarskim, niezbędna będzie także kserokopia legitymacji szkolnej lub studenckiej uprawniającej do zniżki w opłatach egzaminacyjnych (jeśli dotyczy).
Wzory wszystkich dokumentów, dostępne są w zakładce “nasze dokumenty”.
Kim są sternicy/instruktorzy prowadzący rejsy?
Nasza kadra to młodzi, acz doświadczeni instruktorzy żeglarstwa i sternicy. Podczas każdego rejsu sternicy dbają o Twoje bezpieczeństwo, przekazują swoją wiedzę oraz dbają o wasz dobry humor.
Co zabrać ze sobą na rejs?
Niezbędnik rejsowy: buty z miękką podeszwą, śpiwór, sztormiak (spodnie+kurtka), klapki, czapka od słońca, ciepła czapka, krem do opalania, latarkę, śpiewnik, szalik i rękawiczki (rejsy wrześniowe). Wszystko powinno być owinięte w worki foliowe i zapakowane w worek żeglarski, torbę lub plecak bez stelaża. Szczegółowy niezbędnik wysyłamy uczestnikom wraz z umową i innymi dokumentami.