Zielone Szkoły na Mazurach
Mazury to najlepsze miejsce na regenerację sił poprzez kontakt z przyrodą. Nasza zielona szkoła pozwoli wypocząć na łonie natury, przeżyć niezapomnianą przygodę w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i wzbogacić wiedzę młodzieży o tym pięknym zakątku kraju.
Oferty dla grup szkolnych przygotowujemy według Państwa sugestii, poniżej przedstawiamy przykładowe programy Zielonej Szkoły na Mazurach.
4 dni na Mazurach
Dzień pierwszy
Nasz program rozpoczyna się od przyjazdu do ośrodka w Giżycku, zakwaterowania oraz obiadokolacji. Jeśli czas pozwoli, udamy się na wieżę widokową aby podziwiać okoliczną panoramę.
Dzień drugi
Rozpoczynamy od śniadania i spotkania z przewodnikiem. Następnie wyruszamy na zwiedzanie okolicznych terenów. Jadąc z Giżycka do ruin byłej kwatery Hitlera w Gierłoży, zjeżdżamy z głównej drogi do Owczarni, by zwiedzić prywatne Muzeum Ziemi Mazurskiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki są pozostałości Wilczego Szańca, kwatery głównej Hitlera, miejsca nieudanego zamachu na niego w 1944 r. Z Kętrzyna, gdzie oglądamy zamek krzyżacki i kościół obronny św. Jerzego jedziemy do miejscowości Drogosze, w której znajduje się wspaniała rezydencja znanego pruskiego rodu Donhoffów.
Kolejny imponujący zamek krzyżacki z XIV w. możemy zobaczyć w Barcianach. Jedziemy do wielkich śluz Kanału Mazurskiego. Kontynuujemy wycieczkę wzdłuż jeziora Mamry. Zatrzymujemy się w Mamerkach, gdzie znajdują się doskonale zachowane bunkry kwatery wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej. Następnie jedziemy do Sztynortu, dawnej siedziby rodu Lehndorfów. Celem naszej wyprawy jest barokowy pałac z drugiej połowy XVII w.
Udajemy się do Pozezdrza, gdzie zlokalizowane są ruiny kwatery Himmlera z czasów II wojny światowej.
Końcowy odcinek trasy wiedzie do Giżycka przez Spytkowo. Po drodze możemy obejrzeć niewielki cmentarz z okresu I wojny światowej i rezerwat Torfowisko Spytkowo. Dzień intensywnego zwiedzania kończy obiadokolacja w ośrodku.
Dzień trzeci
Rozpoczynamy od śniadania i spotkania z przewodnikiem.
Naszym pierwszym przystankiem jest Ryn, gdzie możemy obejrzeć zamek krzyżacki z XIV w., przebudowany w XIX w. Z Rynu jedziemy do Mikołajek. Możemy tu odbyć godzinny rejs po Śniardwach - największym jeziorze w Polsce. Następnym przystankiem naszej wycieczki jest Kadzidłowo z unikalnym Parkiem Dzikich Zwierząt. W Rucianem-Nidzie warto zobaczyć Śluzę Guzianka. O każdej porze na mostku nad śluzą stoi tłum ludzi przyglądających się wpływającym i wypływającym ze śluzy jachtom, skuterom wodnym, a nawet całkiem dużym statkom wycieczkowym.Kontynuujemy podróż przez Puszczę Piską. Możemy zatrzymać się by zwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela. Warto zwrócić w nim uwagę na renesansowy ołtarz główny, barokową ambonę i chrzcielnicę z XVII w. Ostatnim punktem dnia jest Giżycko, w którym zwiedzamy Twierdzę Boyen. Ciekawym zabytkiem techniki jest zwodzony most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Po przyjeździe do ośrodka czeka nas zabawa przy ognisku.
Dzień czwarty
Śniadanie. Opiekunowie zapoznają nas z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi żeglarstwa (bezpieczeństwo i zasady zachowania na jachcie) i możemy wypływać! W ostatnim dniu wycieczki przekonujemy się, czemu żeglarstwo jest tak niezwykłe. Płyniemy Łabędzim Szlakiem, a w toku naszej wodnej wędrówki mimowolnie stajemy się obserwatorami obfitości ptactwa wodnego i niepowtarzalnego krajobrazu jeziora Kisajno. Po powrocie czeka nas jeszcze jeden wspólny posiłek i...w drogę do domu!
3 dni na Mazurach GIŻYCKO-KĘTRZYN
Dzień pierwszy
Nasz program rozpoczyna się od przyjazdu do ośrodka w Giżycku, zakwaterowania oraz obiadokolacji. Po posiłku udajemy się na wieżę widokową aby podziwiać okoliczną panoramę.
Dzień drugi
Rozpoczynamy od śniadania i spotkania z przewodnikiem. Ruszamy na miasto. W Giżycku zwiedzamy Twierdzę Boyen oraz ciekawy zabytek techniki, jakim jest zwodzony most obrotowy na Kanale Łuczyńskim.
Z Giżycka wyjeżdżamy do ruin byłej kwatery Hitlera w Gierłoży, gdzie zwiedzamy pozostałości Wilczego Szańca. Z Kętrzyna, gdzie oglądamy zamek krzyżacki i kościół obronny św. Jerzego jedziemy do miejscowości Drogosze, w której znajduje się wspaniała rezydencja znanego pruskiego rodu Donhoffów.
Imponujący zamek krzyżacki z XIV w. możemy zobaczyć w Barcianach. Dalej jedziemy do wielkich śluz Kanału Mazurskiego. Zatrzymujemy się w Mamerkach nad jez. Mamry, gdzie znajdują się doskonale zachowane bunkry kwatery wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej. Następnie jedziemy do Sztynortu, dawnej siedziby rodu Lehndorfów. Tu możemy zobaczyć ich rezydencję - barokowy pałac z drugiej poł. XVII w. Udajemy się do Pozezdrza, gdzie oglądamy ruiny kwatery Himmlera z czasów II wojny światowej. Końcowy odcinek trasy wiedzie do Giżycka przez Spytkowo. Po drodze możemy obejrzeć niewielki cmentarz z okresu I wojny światowej i rezerwat Torfowisko Spytkowo. Wracamy do Giżycka. Dzień kończy ognisko.
Dzień trzeci
Po śniadaniu opiekunowie zapoznają nas z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi żeglarstwa (bezpieczeństwo i zasady zachowania na jachcie). Wypływamy zasmakować żeglarstwa! Płyniemy Łabędzim Szlakiem, a w toku naszej wodnej wędrówki mimowolnie stajemy się obserwatorami obfitości ptactwa wodnego i niepowtarzalnego krajobrazu jeziora Kisajno. Po powrocie czeka nas jeszcze jeden wspólny posiłek. Wracamy do domu!
3 dni na Mazurach GIŻYCKO-MIKOŁAJKI
Dzień pierwszy
Nasz program rozpoczyna się od przyjazdu do ośrodka w Giżycku, zakwaterowania oraz obiadokolacji. Po posiłku udajemy się na wieżę widokową aby podziwiać okoliczną panoramę.
Dzień drugi
Rozpoczynamy do śniadania i spotkania z przewodnikiem.
Naszym pierwszym przystankiem jest Ryn, gdzie możemy obejrzeć zamek krzyżacki z XIV w., przebudowany w XIX w. Z Rynu jedziemy do Mikołajek. Możemy tu odbyć godzinny rejs po Śniardwach - największym jeziorze w Polsce.
W pobliżu Mikołajek warto odwiedzić Stację Badawczą PAN w Popielnie - prowadzone są tutaj badania m.in. nad dziko żyjącym konikiem polskim ("potomkiem" tarpana), jeleniem i bobrem; istnieje możliwość zwiedzania muzeum.
Następnym przystankiem naszej wycieczki jest Kadzidłowo z unikalnym Parkiem Dzikich Zwierząt.
Kontynuujemy podróż przez Puszczę Piską. Możemy zatrzymać się by zwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu. Warto zwrócić w nim uwagę na renesansowy ołtarz główny, barokową ambonę i chrzcielnicę z XVII w. W drodze do Giżycka oglądamy panoramę jeziora Śniardwy. W Rucianem-Nidzie warto zobaczyć Śluzę Guzianka. Przyjeżdżamy do Leśniczówki w Praniu, gdzie zwiedzamy Muzeum I. Gałczyńskiego, a w Wojnowie zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX w. Przed Giżyckiem możemy zatrzymać w Miłkach, aby zobaczyć najcenniejszy zabytek tej miejscowości - gotycki kościół z XV w.
Ostatnim punktem dnia jest samo Giżycko, w którym zwiedzamy Twierdzę Boyen. Ciekawym zabytkiem techniki jest zwodzony most obrotowy na Kanale Łuczyńskim. Dzień pełen wrażeń kończy ognisko.
Dzień trzeci
Po śniadaniu opiekunowie zapoznają nas z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi żeglarstwa (bezpieczeństwo i zasady zachowania na jachcie). Teraz jesteśmy gotowi zasmakować żeglarstwa. Płyniemy Łabędzim Szlakiem, podziwiamy okoliczną przyrodę. Przed powrotem do domu czeka nas jeszcze jeden wspólny posiłek.
Minimalna ilość osób: 10
Zabytki i atrakcje turystyczne
Wilczy Szaniec - w latach 1941-44 kwatera główna Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (OKW) w lesie gierłoskim, 8 km na wschód od Kętrzyna. Wilczy Szaniec był jedną z kwater głównych Hitlera, gdzie w 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na jego życie.
Kanał Mazurski - niedokończony, miał utworzyć drogę wodną i połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez rzekę Łynę i Pregołę z Bałtykiem. Całkowita dł. kanału od jez. Mamry do rzeki Pregoły wynosi 51,5 km, z czego na terenie Polski 22 km. Różnicę poziomu wód - 111,2 m między jez. Mamry i rzeką Pregołą miało pokonać 10 śluz komorowych i 2 jazy o ręcznym napędzie mechanizmów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz.
Mamerki - duży kompleks bunkrów z II wojny światowej położony w lesie na północno-zachodnim brzegu jeziora Mamry, była kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH). Wybudowano tu ponad 200 różnego rodzaju obiektów, w tym 2 schrony przeciwlotnicze, 34 obiekty żelbetonowe, murowane i drewniane baraki. Kwaterę ochraniał batalion wartowniczy Wehrmachtu.
Sztynort - Pałac rodu Lehndorff - jednego z potężniejszych rodów hrabiowskich w Prusach Wschodnich. Sztynort był związany z tym rodem od XV wieku do 1945 r. Podczas działań wojennych w 1945 roku Sztynort nie uległ zniszczeniu, do początku roku 1947 była tu kwatera wojsk sowieckich, punkt zborny zwożonego z bliższych i dalszych okolic mienia, przeznaczonego do wywiezienia na wschód. Po odejściu wojska resztki dawnego wyposażenia pałacu zostały zabezpieczone przez olsztyńskie muzeum.
Popielno - hodowla koników polskich oraz muzeum. Koniki są przyjaźnie nastawione do ludzi i czasami podchodzą do zwiedzających. W muzeum dzieci zainteresuje duża kolekcja najróżniejszych poroży.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie - położony w Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego; można tu z powodzeniem zobaczyć zwierzęta występujące w mazurskich lasach (jelenie, sarny, łosie, wilki, bobry, żurawie) oraz inne, rzadko spotykane.
Wojnowo - to jedno z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach. Nad jez. Duś znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku. Wjeżdżając do wioski od strony Ukty, po lewej stronie znajduje się cerkiew prawosławna. Na końcu wsi z prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców (odłam Kościoła Prawosławnego).
Leśniczówka Pranie - powstała około 1880 r. Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jez. Nidzkim. Przechodzi do historii dzięki pobytom wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950 r. W 1980 r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Twierdza Boyen - pruski zaporowy fort artyleryjski z poł. XIX w. Całość otoczona murem i suchą fosą. Na wałach liczne stanowiska artyleryjskie, obserwacyjne, ceglane i betonowe schrony.
Most obrotowy - został zbudowany w 1889 r. w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen zbudowaną w latach 1844-57. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad dwudziestometrowej długości i ośmiometrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju mostach, dlatego też jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w Europie.